V četrtek, 20. 4. 2023, je v Tržišču potekalo že peto srečanje treh šol v okviru projekta Erasmus+ z naslovom Kultura, sobivanje in jezik skozi skupno zgodovino in regionalne značilnosti na štajerskem vulkanskem območju in širše. Obiskali so nas tretješolci Osnovne šole Kuzma in Ljudske šole Ratschendorf, ki so morali na pot že zelo zgodaj, saj so morali do Tržišča prevoziti kar nekaj kilometrov. V Tržišču so jih pričakali učenci 1. razreda, naša najmlajša mažoretna skupina in člani gledališkega krožka. Mažoretke so jih s svojim plesom pozdravile že pred šolo, toplo dobrodošlico pa jim je izrekla tudi gospa ravnateljica.

Po malici smo učence povabili v telovadnico, kjer so jim člani gledališkega krožka zaigrali igrico Nekoč je bila. Sledil je kratek ogled šole. Gostje so bili navdušeni, ko so videli naše svetle in lepo urejene učilnice ter lepo, prostorno in dobro založeno knjižnico. Po ogledu smo srečanje nadaljevali v Deželi kozolcev v Šentrupertu. Skupaj z gosti so tja odšli tudi naši prvošolci. Spoznavali so kozolce, naše slovenske arhitekturne posebnosti, ki jih v Avstriji ne poznajo, prav tako pa tudi ne v Prekmurju, zato je bil obisk dežele za naše goste še posebej zanimiv in poučen. Tam so nam pripravili tudi zanimive stare otroške igre, saj je bil kozolec včasih prava igralnica za otroke. Prav vsi so lahko skočili v seno, se preizkusili v sekanju pirhov in v igri klinčkanje. Preproste igre so s svojo zabavnostjo in igrivo tekmovalnostjo pritegnile otroke, čas pa je kar naenkrat minil in vrniti smo se morali v Tržišče. Kuharica nas je pričakala s toplim kosilom, ki nam je po pestrem dnevu vsem dobro teknilo. Poslovili smo se in se dogovorili, da se ponovno srečamo 1. junija v Ratschendorfu.

Magda Flajs

Na spodnji povezavi lahko poslušate radijski prispevek, ki je nastal ob tem druženju.